איך לדעת לעצב את האתר שלך?

אסתטיקה, טעם אישי, אינטואיציה וטרנד, הן מילות מפתח בעלות חשיבות נמוכה בעיצובו של אתר.

במבט חטוף, עיצוב אתר נראה הפעולה העיקרית או הכי חשובה - כי זו האריזה של המוצר.

האמנם?

כפי שהפתגם החכם אומר: אל תסתכל בקנקנן אלא על מה שיש בתוכו.

לא פעם עברנו ליד קונדיטוריה עם ריח משגע ועם תצוגת עוגות מפתה ומרשימה שהיה קשה לעמוד בפניה, ואיזו אכזבה הייתה כשנתנו ביס מלא חשק והטעם היה רחוק ממה שתיארנו.

עטיפה חיצונית ואסתטיקה הן בהחלט כלי חשוב מאוד. אך כמו עם העוגה המפתה, לא היית רוצה לגלות שהיא אפויה למחצה, עשויה מחומרים זולים או שיש לה טעם לוואי.

בבניית אתר, אם לקוח מתמקד אך ורק בעיצוב של הלחצן, בצבע התפריט או בגימיקים האחרונים בשוק - הוא החמיץ את המטרה.

המטרה של האתר הוא להיות כלי השיווק הכי טוב שלכם. לנתב את המבקר באתר למקומות הייעודיים ולגרום לו להגיב אליך.

לכל תחום יש את החוקים שלו, לאתר טוב מבחינה שיווקית יש חוקיות שאם שומרים עליה היא תביא את התוצאות, בחירת העיצוב היא רק הדובדבן שבקצפת אך לא העיקר.
ה נשמע אולי מפתיע או מופרך כי התוצר הסופי שאנחנו רואים הוא האריזה, אך למעשה השרטוט האדריכלי שלו שמתכנן את תנועת המבקר באתר, קביעה של אילו כפתורים יהיו 'מניעים לפעולה', בחירת השפה העיצובית כדי להבדיל אותך מהמתחרים, בחירת התכנים שישרתו את מטרת האתר הם הצעדים הראשונים שיש לבצע בתכנון האתר. לאחר מכן האתר צריך להתכתב עם כל כללי השיווק החלים עליו ורק לבסוף מוסיפים את האטצ' האישי של העיצוב.

כדי להפוך את תהליך בניית האתר לחוויה מהנה וגם יעילה הנה 2 עצות חשובות:

  1. הבינו את התהליך - לפני שאתם מתחילים בעבודה, סכמו עם בונה האתר מהי מטרתו של האתר שלכם. האם הוא אתר תדמיתי, פורטל תוכן, חנות אלקטרונית וכו' והבינו מה הם הדברים הכי חשובים שצריכים להיות באתר שלכם על מנת שהוא יהיה מוצלח.

  2. אל תתפזרו - הנטייה הטבעית שלנו היא למצוא אינספור רעיונות מבריקים ו"לא לפספס כלום". זה יוצר מצב שהרעיונות העיצוביים שלנו יכולים לסתור את כללי השיווק שמיועדים לאתר, זה יכול ליצור בלבול אצל המעצב הגרפי שכל פעם מקבל רעיון בכיוון שונ ה ולפעמים יוצר חוסר אחידות. 
    לכן, מצאו 2-3 אתרים העונים ביותר לחזון שלכם ותתמקדו בהם, ככל שתהיו יותר ספציפים בהעדפות שלכם, כך חלק העיצוב הגרפי יושלם בקלות רבה יותר וישמור על השפה הגרפית שלכם. יש אינספור של רעיונות יפים בחוץ, זה לא אומר שכולם צריכים להיות בתוך האתר שלכם.

בהצלחה!
איתי